Minizahrádky v našem pokoji

Nemusíme mít hned zahradu nebo skleník velkých rozměrů, abychom mohli pěstovat rostliny. Každý, kdo má květiny rád, se může seberealizovat i na sebemenší ploše. Stačí k tomu i jedna místnost.  Dnes jsou moderní a oblíbené takzvané minizahrádky. Nejčastěji je vhodné jí umístit ve skle, kde si rostliny udělají vlastní mikroklima. Dobře vybrané a dekorativní druhy rostlin pak udělají velmi dekorativní doplněk našeho bydlení. Je to celkem jednoduché a krásná minizahrádka bude hotová přibližně za hodinu. Aby rostliny prospívali, měli bychom si nastudovat nějaké materiály, které nám řeknou, jak postupovat. Stejně tak se můžeme informovat u odborných prodejců, kteří nám poradí, jak postupovat.
hrnkové květiny
Na co určitě nesmíme zapomenout
1/ Rozhodneme, zda budeme pěstovat vlhkomilné nebo suchomilné rostlinky. Podle toho pak zvolíme druh substrátu, do kterého budeme sázet.
2/ Volíme drobné, pomalu rostoucí druhy. Vybereme co nejdekorativněji vyhlížející rostliny, aby byl estetický efekt hezký.
3/ Volíme takové nádoby, které je možné pohodlně osázet. Nejvíce se hodí lahve se širokým hrdlem, kam sáhneme pohodlně rukou. Oceníme to nejen při sázení, ale i při následné péči o rostliny. Lahve s úzkými hrdly jsou sice velmi atraktivní, ale pracovat je možné pouze dlouhou pinzetou, což bývá pro začátečníka problémové. I tak budeme potřebovat dlouhý nástroj, kterým budeme čas od času substrát kypřit a rostliny ošetřovat.
4/ Na povrch substrátu je možné zvolit mimo rostliny i dekorace se zajímavých kamenů, kousky mechu, který dobře pomáhá udržovat vlhko nebo třeba miniaturní figurky. Vše záleží na vašem vkusu.
šálky s květinami
5/ Nádobu s rostlinami umístíme mimo přímý dosah slunce. Rostliny by se snadno přehřály a mohlo by dojít i k popálení listů.
6/ Dbáme, aby nádoba stála tam, kde je dostatek denního světla. Je doporučováno, aby se nádoba čas od času pootočila pro vyrovnaný dopad světla.
Nebojme se vyzdobit svůj byt netradičně. Přinese to radost nám i našim hostům.