Čistá voda díky kamenům

Určitě už jste někdy seděli u zurčícího potůčku nebo i mělčí řeky a pozorovali tu krásně čistou a průzračnou vodu. Pokud ovšem netekla kolem blízkého kravína. A možná, že jste přemýšleli, jak to ta příroda udělala. Potok nebo řeka, která není uměle znečištěná, si dovede s přírodními kaly poradit sama. Je to tím, že se voda filtruje přes kameny a písek. Tohoto jevu využívají i někteří majitelé akvárií k čištění vody. A nejen ti. I výrobci bazénů přišli s nápadem, jak by se dala voda v bazénech a podobných nádržích udržet delší dobu čistá a nezávadná. Je to jednoduché.

filtrační písek

  • Do bazénových filtrů se dá filtrační písek, který udělá veškerou práci za nás.

Písek, který se k tomuto účelu používá, musí být vysoce kvalitní. Liší se také v tom, jak velké jsou jednotlivé kameny. Proto je nutné řídit se doporučením výrobce té filtrační jednotky, kterou jste se rozhodli používat.

  • Velikost zrna se rozděluje do tří skupin
    1. 0,4 – 0,8 mm
    2. 0,6 – 1,2 mm
    3. 1–2 mm.

Nic nepřijde nazmar

Po určitém čase je zapotřebí písek ve filtraci vyměnit. Není to ani tak z důvodu zanesení a zašpinění, jako spíše z důvodu opotřebení.

  • Jednotlivé kamínky musejí mít totiž ostré hrany, aby plnily svou funkci.
  • Postupem času se tyto hrany obrousí a nečistoty už se nemají kde zachytit.

Pochopitelně, že k tomu nedojde během několika dnů nebo týdnů. Většinou se doporučuje vyměnit náplň až za tři roky. Záleží také na tom, jak je bazén zatěžován. Až budete filtrační písek měnit, rozhodně ho nevyhazujte do popelnice. Tento materiál patří k těm, které se dají dobře recyklovat.

filtrace

  • Například tak, že s ním posypete v zimě kluzký chodník.
  • Dobré využití najde i na zahrádce, kde ho můžete použít při provzdušňování půdy.

Nápad, jak vyčistit vodu bez zatěžující chemie, rozhodně není nový. V úpravnách pitných vod je tato technologie už léta zavedená.