Úspora ve světě osvětlení

Světlo jsme využívali v domácnostech od nepaměti. Jsou pro nás vhodným pomocníkem během dlouhých letních večerů, ale také nás zahřejí svým teplem a pocitem, že je vše v pořádku. Světlo bylo vždy důležité. Už v době, kdy lidé poprvé objevili oheň a světlo v něm ukryté si uvědomili jakou nám dává sílu.
Dnes se však často debatuje o ekologii. Proniká snad do každé tématiky od tvorby energie, přes způsob oblékání a stravování až k technologiím. Zde se dotýkají také domácnosti. Před několika desítkami let byla vyvinuta úsporná žárovka, které by neměla mít takovou spotřebu. Navíc není tvořena z malých vláken, kdy při vysokém stupni zahřátí začínají praskat a stávají se tak nefunkčními.
mraky nad žárovkami
LED žárovka byla tedy jasno volbou. Avšak není tak skvělá, jak se zdá. Ano, můžeme říct, že došlo ke značnému pokroku, kdy můžeme svítit a užívat si vlastní zdroj tepla, ale jako všechno má i ekologická žárovka svůj vlastní problém.
Jde o její svit. Ten je sice neškodný, ale je bílý. V rámci klasické žárovky máme nažloutlý svit, který nás hřeje, otepluje a připomíná nám hřejivé bezpečí ohně. Připomíná tedy oheň, který je symbolem bezpečí. To však u LED žárovek není. Zde máme studené, umělé a bílé světlo, které sice spolehlivě plní svou funkci svícení, ale nenabízí vyzařování bezpečí a jistoty, že zde jsme doma.
držet zářivku
Aby zde nebyly prezentovány jen negativa je také zapotřebí poukázat na pozitiva těchto žárovek. Jejich hlavní výhodou, a tedy i důvodem inovace je její energetická úspory, kdy budou náklady na energie minimální. Další výhodou je její studené světlo. To sice může působit chladně a nepříjemně, ale nedochází k tak častému přehřívání zdroje a nemůže tedy dojít k prasknutí lanka.
To je velice pozitivní tah, jelikož chladné žárovky mají vyšší svítivost, ale také životnost. Takže ušetříme nejen náklady na úhradu energie, ale také peníze na prvotní investici do úsporných žárovek.