Na kole po Sasku

Každá spolková země má zajisté co nabídnout. Ale díky místu mého bydliště je mi asi nejbližší Sasko. Je to takříkajíc za rohem a najdeme zde spoustu přírodních i kulturních krás. A jazyková bariéra taky moc nehrozí, narazíme zde nezřídka na Čechy, kteří si přivydělávají jako číšníci, pokladní nebo recepční, případně zde trvale žijí.
budova nad vinicí.jpg

Ideálním výchozím bodem jsou pro mě Drážďany. Mají co nabídnout a je to z nich všude kousek. Vyrážet na výlety můžete na kole po Labské cyklostezce, nestyďte se ani za ty s baterií, jezdí jich tam všude plno. Kdo bude unaven, může využít vlastní dopravu autem nebo místní vlaky, příměstské vlaky nebo lodě. Ty jsou ovšem nejpomalejší, zato je to po řece opravdu hezký zážitek s nádhernými výhledy. Veškerá doprava se dá různě kombinovat a lze zakoupit zvýhodněné jízdenky, stačí se jen poptat u přepravců.

Zajímavé cíle

·         Míšeň

Město vyhlášeného porcelánu známe ze školy asi každý, ale o tom, jak doopravdy vypadá, nemáme většinou ponětí. Jednak k němu pohodlně dojedeme z Drážďan na kole a odmění nás výhled na návrší se starým městem, s hradem a katedrálou, které můžeme navštívit. Z vršku jsou krásné výhledy po okolí a i cestou tam a zpět potkáte místa, kde se vyplatí zastavit a porozhlédnout se.
hrad albrechtsburg.jpg

·         Radebeul

Město, jehož symbolem se stal knižní autor a jeho rodák, který má i u nás statisíce obdivovatelů a miliony po celém světě – Karel May. Můžete zde navštívit vilu Shatterhand, ve které pobýval a kterou si v dobách své slávy koupil. Dnes je v ní muzeum jemu věnované a také jeho hrobku na místním hřbitově. Co je ale možná ještě lákavější, to jsou vinice a malá vinařství nad městem, kam můžete vyjít po nejdelších schodech v Sasku. Mají více stupňů než je dnů v roce a vytrénovaní jedinci si je mohou i vyběhnout.

·         Drážďany

Tady je možná škoda slov. Ať už samotné centrum se znovuobnoveným Frauenkirche a Zwingerem nebo zajímavá muzea – Muzeum hygieny, Vojenské muzeum a další. Vše stojí za vidění. S dětmi můžete do ZOO nebo se projet vláčkem po zdejším největším parku Große Garten.