Potřebuji na elektroskútr řidičák?


Jedna ze zásadních výhod elektroskútru je to, že na některé modely nepotřebujete řidičské oprávnění. Které to jsou a proč není žádný řidičský průkaz nutný?

Jak na elektroskútry nahlíží zákon

Elektroskútry se dle stávající platné legislativy řadí do kategorie L. Dále jsou jednotlivá vozidla konkrétně rozřazována dle rychlosti do těchto kategorií:

  • při rychlosti do 45 km/h jsou považována za moped
  • nad 45 km/h za motocykl
  • do 25 km/h se jedná o motokolo

V Česku upravuje provoz těchto vozidel vyhláška č. 341/2014 Sb., respektive jí nadřazené nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013.

Který typ řidičského oprávnění je potřeba

Abyste mohli řídit elektrický skútr některé vyšší kategorie, standardně pro něj potřebujete řidičské oprávnění AM, případně musíte být vlastníkem vyšší skupiny oprávnění A.

dámský skútr

Skútry příslušející do skupiny AM jsou charakteristické omezeným výkonem motoru 4 kW. Toto omezení je ustanoveno od roku 2013. U skútrů ve skupině A1 jsou pravidla nastavena benevolentněji, výkon může být až do 11 kW.

Pakliže vlastníte klasické „béčko“, tedy řidičský průkaz skupiny B, můžete řídit jednostopá vozidla s automatickou převodovkou o objemu motoru do 125 ccm, výkonu motoru nejvýše 11 kW a s poměrem výkon/hmotnost nejvýše 0,1 kW/kg.

Parametry elektroskútrů bez řidičského oprávnění

Do kategorie „elektroskútry bez řidičáku“ patří slabší zařízení s omezeným výkonem. Jedná se konkrétně o stroje s maximálním výkonem do 250 W, nejvyšší rychlostí do 25 km/h a přídavnými cyklo pedály.

Co se týče výkonu, některé zdroje uvádějí hodnotu 1000 W, což je nejvyšší možný chvilkový při maximální zátěži. Oněch 250 W je pak trvalá výše výkonu.

zelený skutr

Další podmínky stejně tak určují, že elektroskútr musí být vybaven dvěma ručními oddělenými brzdami s odstupňovatelným ovládáním brzdného účinku a zároveň akcelerátor může vyvíjet maximální rychlost 6 km/h, pakliže zároveň nešlapete.
Takové stroje jsou formálně považovány za kolo a patří do stejné třídy jako například elektrické koloběžky. Výbavou nicméně spadají mezi plnohodnotné elektroskútry.

Které další výhody mají elektroskútry bez řidičáku

Ve shodné výše zmíněné kategorii tzv. elektroskútrů bez řidičáku se jejich provoz pojí i s četnými dalšími výhodami.

Protože se, formálně vzato, jedná o motokola, nemusíte je po zakoupení jít nikam zaregistrovat a nedostanete k nim ani SPZ. Kromě registrační značky nemají ani technický průkaz a nebudete tak na ně platit dokonce ani povinné ručení.

Osvobozeni taktéž budete od pravidelného docházení na technické kontroly.
Jedná se tak o lehká, snadno ovladatelná a pro provoz bezproblémová zařízení, která vám dobrou službu udělají například pro pravidelné cesty do zaměstnání. Elektroskútr představuje moderní a ekologický způsob dopravy. Navíc se jedná o stylové dopravní prostředky, u nichž výrobci nezapomínají na atraktivní design.