Úsporná světla

Máme dvě atomové elektrárny, nespočet uhelných a fotovoltaických elektráren, a přesto máme jedny z nejvyšších cen elektřiny nejen v regionu, ale takřka v celé Evropě. Není potřeba spekulovat nad tím, proč tomu tak je. Je mnohem důležitější zaměřit se na to, aby vysoké ceny neměly tak velký dopad na chod domácností, respektive firem. Možností, jak ušetřit je celá řada, ale jen minimum z nich je opravdu účinných. Mezi ty, které vážně fungují, patří výměna žárovek. Ano, tak jednoduché to může být. Musíte však zvolit zdroje světla, která budou opravdu vysoce efektivní a nebudou spotřebovávat ani kapku proudu navíc.

žárovky na kabelu

Efektivní svícení

Určitě už jste slyšeli o LED žárovkách a dalších světelných zdrojích ověnčených touto technologií. Na rozdíl od klasiky jsou tyto žárovky energeticky daleko méně náročné. Může za to právě ona použitá LED technologie. Tradiční typ vláknové žárovky byl ve své době zázrakem, ale dnes neoslní jak svou spotřebou, tak ani životností. Vláknovky jsou známé tím, že extrémně hřejí a energie přeměněná na teplo nejen způsobuje velké finanční ztráty, ale také žárovky ničí. LED alternativy jsou v tomto ohledu daleko lepší. Naprostá většina energie jde do produkce světa, díky čemuž jsou studené třeba i po deseti hodinách nepřetržitého provozu.
kulaté žárovky

Cena není tak vysoká

Mnoho lidí od nákupu LED žárovek odrazovala jejich vyšší cena, která však už není ani zdaleka tak vysoká jako tomu bylo dříve. Dnešní ceny sice stále nejsou tak nízké, jak by si možná zákazníci přáli, ale žárovku už můžete koupit třeba za padesát korun, což rozhodně není mnoho. Samozřejmě, že existují modely, které jsou daleko dražší, dokonce i násobně, ale ty nabízejí něco navíc, například co se týče vzhledu. Pokud vám stačí prosté světlo, které si namontujete do lampičky nebo do lustru, klidně sáhněte i po těch nejlevnějších variacích. Určitě budete spokojeni i s nimi.