Nezanedbávejte svůj pitný režim

Pitný režimu by měl být pro každého samozřejmostí, přesto i v tak obyčejné věci lidé dělají stále chyby. Například neví, že je naprosto jedno, jestli je to voda balená nebo z kohoutku, čím svoje tělo zásobují. Většina lidí si myslí, že kupovaná musí být z nějakého důvodu lepší než ta voda, co jim teče doma z kohoutku. Ta má ale u nás velmi dobrou kvalitu, neboť stav vodovodního potrubí je dnes již všude dobře udržovaný a vyhovuje hygienickým předpisům. Voda z obchodu není o nic lepší nebo bezpečnější, její koupí v plastových lahvích naopak ještě navíc poškozujeme životní prostředí.
voda s citronem
Ať už ale vodu kupujete nebo si ji natáčíte doma z vodovodního kohoutku, nejdůležitější pro vaše zdraví je dodržovat správný pitný režim. A o tom stále kolují nesprávné zásady a různé omyly.

• Není třeba stále jasné, jaké množství vody se má denně vypít. Často se udává, že minimálně dva litry, ovšem už se zapomíná na to, co všechno má na potřebu vody vliv. Toto množství může být málo pro fyzicky aktivního člověka či v horkých letních dnech nebo zase mnoho pro lidi se sedavým způsobem života či pro děti. Ale ani zde není množství tekutin tak jednoduše dané. Malý človíček má sice malé tělo, ovšem je stále v pohybu a více se potí.
• Byli jste přes den v jednom kole, takže jste na pití úplně zapomněli a až večer do sebe nalijete, co se jen do vás vejde? To není vůbec dobré, protože nepít průběžně znamená riskovat různé tělesné potíže, které nás ani nenapadne s nesprávným pitným režimem spojovat. Nedostatek tekutin se může projevit sníženou funkcí mozku, tedy i psychickými potížemi, únavou, a dokonce i přibíráním na váze.
pití z láhve
• Protichůdné názory panují na pití při jídle. Ideální se zdá napít se před jídlem, zvláště toužíme-li zhubnout a pak až po jídle, abychom trávicí soustavě nedávali tolik zabrat. Pokud během jídla pijeme jen malé doušky, plynulému procesu trávení to může napomoci, ale je vhodné, aby to nebyla tekutina studená.