Vyzrajte na zdravý pitný režim malého dítěte a naučte ho pít

Mnoho rodičů věnuje, oprávněně, spoustu času problematice zavádění příkrmů a vhodnému složení výživy. Někteří ale zapomínají, že součástí zdravé výživy je i vhodný pitný režim.
Jaký je vhodný pitný režim dítěte?
Malá miminka přijímají tekutiny pouze prostřednictvím mléka. Pokud pijí umělé mléko, brzy se k němu zařazují i dodatečné tekutiny, voda nebo čaj. V teplém počasí je vhodné i výhradně kojeným dětem doplňovat vodu nebo čaj.
citrusové drinky
Zavádíme další tekutiny
Jakmile začneme určité dávky mléka nahrazovat příkrmy, je třeba doplňovat i tekutiny. Základem zdravé výživy je pít čistou vodu, kojencům podáváme převařenou nebo kojeneckou vodu. Nabízet jim můžeme i ovocné nebo bylinné čaje. Příliš vhodné nejsou sladké granulované čaje, a pokud jde o ovocné šťávy a džusy, tak ty by se dětem měly podávat pouze občas a ředěné.
Rodiče zpravidla se zavedením příkrmů koupí lahvičku nebo hrníček a zkouší podávat vodu nebo čaj. Mnoho dětí, zejména těch do té doby plně kojených, pití z lahvičky nebo hrníčku často bojkotuje. V takovém případě můžete vyzkoušet naše tipy:
Jak motivovat malé dítě k pití
Pokud dítě nedostatečně pije, můžete vyzkoušet následující tipy:
Testujte různé lahvičky
Některé děti preferují hrníčky, jiné tvrdší plastová pítka, další zase ta měkká silikonová. Je možné, že koupíte několik typů, než narazíte na tu vhodnou lahvičku právě pro vaše dítě.
rozlitá voda
Zkuste brčko
Spoustu dětí pití brčkem velice baví a mnoho dětských lahví je právě na principu brčka. I malé děti se překvapivě rychle naučí z brčka pít, protože ovládají techniku sání.
Podávejte vodu po lžičkách
Pokud malý kojenec zcela bojkotuje lahvičky, zkoušejte podat vodu nebo čaj alespoň na lžičce.
Přidejte kousky ovoce nebo kostky ledu
Batoleti můžete vyzkoušet vylepšit jeho vodu kousky šťavnatého ovoce nebo, v teplých měsících, kostkami ledu. I taková drobnost dítě často nadchne a vypije tak víc.
Pořiďte hrníček s oblíbeným pohádkovým hrdinou
Větší batole může k pití motivovat i hrníček či lahvička dle vlastního výběru. Z pítka s oblíbenou pohádkovou postavou bude pít s větším nadšením!

Pokud i přes všechny pokusy dítě pije málo, vytrvejte v nabízení vody, případně podávejte alespoň naředěné ovocné šťávy nebo džusy. Dbejte na to, aby dítě přijímalo alespoň potraviny s vysokým obsahem vody, jako je ovoce, zelenina, jogurty, polévky nebo přesnídávky.