Jak (ne)krmit svoji kočku


Leckdo z lidí se domnívá, že je kočka taková „živá popelnice“, která se nám kdykoliv postará o to, aby nám nezůstávaly doma zbytky od jídla. Logicky si to zdůvodňujeme třeba tím, že co je dobré pro nás, musí být dobré i pro našeho čtyřnohého zvířecího mazlíčka, nebo tím, že volně žijící kočky baští kdeco, odporné hlodavce nevyjímaje, takže je pro ně něco, co zbylo na našich talířích, svým způsobem učiněné terno.
kotě v sedmikráskách

Myslíme si to. Ale pravda to v mnoha případech není.
Protože je sice pravda, že kočka sežere leccos, k čemu se dostane, a že si smlsne i na tom, co my bychom do úst za živého boha nestrčili, ale současně je pravdou, že naopak kdeco z toho, co chutná nám, není pro takovou kočku ani trochu vhodné.
Někdy jí to nechutná a ohrne nad tím čumáček, někdy to sice sežere, ale pak jí může být i hodně ouvej.
kotě s kytičkou

Je toho zkrátka dost, .
Coby masožravec potřebuje taková kočka především živočišné bílkoviny a tuky, z nichž čerpá energii. Asi devadesát procent z její stravy by tak mělo být živočišného původu. A pokud tomu tak není, prostě to zpravidla nesežere.
To, čemu kočky holdují, má co nejvíce připomínat jejich přirozenou potravu, tedy nějaké to čerstvě ulovené maso, a čím se tyto liší od lidí, je značnou měrou i to, že by jejich strava měla být stejného typu. Protože časté změny nebo různé kombinace stravy vedou k průjmům, jež jsou pro ně tímtéž co pro lidi.
Nejlepší je zkrátka dávat kočce to, co má ráda, a to navzdory tomu, že se to nám, ze všech stran poučovaným o významu pestré stravy, nezdá.
A jestli prý kočkám něco rozhodně nedávat, pak je to především cukr, sůl, alkohol, tuk či mléko. Protože třeba mléko je sice živočišného původu, ale obsahuje i mléčný cukr, jenž také často vyvolává průjem, a příliš cukru v kočičí stravě vede i k poškození očí a srdce. Slané a tučné uzeniny mohou kočce přivodit i zánět slinivky či nadměrné zatížení ledvin a poškození mozku. A s alkoholem si kočky neporadí vůbec, způsobuje u nich zvracení a kolaps, takže je namísto tohoto daleko lepší obyčejná voda.
koťátko v lese

Kočky prostě nejsou lidé. Mají se živit tím, co je pro ně nejlepší. Tedy něčím, co jim připomíná dejme tomu ulovenou myš.
Což mne trochu děsí. Protože mi moje kočka s oblibou ujídá sekanou z našeho supermarketu.