Za studena lisovaný panenský olivový olej pomáhá (nejen) proti zácpě

Trápí vás zácpa? Nejste sami, tímto neduhem trpí mnoho lidí, zejména v civilizované části naší planety.

Zácpa – civilizační problém

Olivový olej má mírně projímavé účinky – některé prameny doporučují proti zácpě olivový olej Olivum, je to rozhodně jedno z nejbezpečnějších projímadel, která můžete vyzkoušet. Dávkuje se vždy ráno na lačno, zhruba hodinu před snídaní, a postačí jedna kávová lžička panenského, za studena lisovaného kvalitního oleje z oliv. Ranní dávkování je proto, že mezi pátou a sedmou hodinou ranní (zimního času) je dle čínské medicíny tzv. hodina tlustého střeva, které v tuto dobu má k dispozici nejvíce energie pro vyprazdňování.

olivový olej

Nedostatek vlákniny – problém v mnoha rodinách – pokud jde o krátkodobý problém se zácpou, nejde o nic závažného, a olivový olej může efektivně zabrat, ale jestliže se zácpa opakuje a jde o chronickou, déle trvající záležitost, řešení se musí zaměřit na příčinu. Těch může být více, např. nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání, ale velmi často jde o absenci vlákniny ve stravě.

olej z oliv

Pokud je toto váš problém, anebo víte o někom, koho se to týká např. z okruhu vašich blízkých, zkuste se zaměřit na váš jídelníček a zamyslet se nad jeho skladbou. Pravděpodobně v něm nebude dostatek vlákniny, protože konzumujete maso, pečivo z bílé mouky (rohlíky, housky, bulky, běžný chléb), cukrovinky (dorty, oplatky, sušenky) a další pokrmy připravované z těchto surovin, jako jsou palačinky, lívance, buchty a koláče, koblihy, klasické těstoviny atd.

Pro vyšší příjem vlákniny nahraďte tato jídla výrobky z celozrnné mouky, snižte spotřebu sladkostí a jiných pochutin, jídel typu fastfood (hamburgery) a naopak zvyšte příjem zeleniny, luštěnin, čerstvého a sušeného ovoce, ořechů a olejnatých semen. Můžete zařadit i mořské řasy a v rozumném dávkování vlákninu inulin. Vhodné jsou ovesné vločky připravené v podobě kaší s ovocem a oříšky.