Rozdíl mezi herním a kancelářským notebookem?

Mnoho lidí se stále domnívá, že notebook je univerzální nástroj určený jak k práci, tak k zábavě, včetně všech oblíbených her, a při jeho výběru tak nevěnuje dostatečnou pozornost veškerým důležitým parametrům, které dělají herní notebook herním a kancelářský notebook kancelářským.
Pravda je tedy taková, že bychom určitě měli rozlišovat notebooky dle jejich účelu a klidně si jich pořídit víc. Investice se rozhodně vyplatí.

Herní notebook vs. kancelářský notebook

Už dávno neplatí, že notebook na hraní se od toho standardního liší jen fyzicky. I přes veškeré parametry, které definují především jeho výkonnost, je obvykle s notebookem do kanceláře vzhledově téměř totožný. Pokud vybíráme jakýkoliv notebook, je potřeba se nejprve podívat dovnitř. V čem tedy spočívají hlavní rozdíly?

Obrázek1

Procesor

Začněme přímo od centra veškerého dění. Pouze špičkový procesor s několika jádry zajistí dostatečný výkon i pro ty nejnáročnější hry. Na trhu se setkáme s dvěma hlavními výrobci – Intel a AMD.
U herního notebooku bychom měli hledat konkrétně procesory označené Intel Core i5– 9 (čím vyšší číslo, tím lepší), nebo AMD Ryzen 7 a 9. Oproti tomu, pro práci a běžnou zábavu nám postačí Intel Pentium, případně Intel Core i3.

Operační paměť

Na kvalitní procesor úzce navazuje operační paměť, u které platí opět jednoduché pravidlo – čím větší, tím lepší. Pokud očekáváme nerušený zážitek ze hry bez zasekávání, musíme hledat nejméně 8 GB, pro náročnější hry 16 GB i více.
Nicméně do budoucna se v případě potřeby dá rozšířit. Pro bezproblémové užívání základních funkcí u kancelářského notebooku postačí 4 GB, ale níže už bychom opravdu sahat neměli.

A trocha té estetiky na závěr

Vizuální podoba každé hry je jedním z jejích klíčových parametrů, a proto je dobré neopomenout ani grafickou kartu. Ta by rozhodně měla mít vlastní paměť o velikosti nejméně 2 GB, případně až 8 GB. Ale pozor!
Ne každá je pro hraní her vhodná. Důležité je také rozlišení displeje – v ideálním případě 4k a velikost úhlopříčky – u herních notebooků se pohybuje mezi 13,5″ do 17,3″. Budeme se opakovat, ale opět platí – čím větší, tím lepší.
Toto pravidlo se začíná postupně více prosazovat i u notebooků do kanceláře, jelikož i při práci oceníme pestré barvy a dostatek informací na obrazovce. Pro běžné používání jako základ postačí rozlišení 1920×1080 a nejlépe Full HD displej.

Obrázek2

Šetřete přírodu i svou peněženku

Koupě herního notebooku není rozhodně levná záležitost. Pokud nechcete utratit desítky tisíc za přístroj, u kterého si nejste jisti, zda vám bude vyhovovat, zkuste se vydat trochu jiným směrem.
Repasovaný herní notebook není nic, za co byste se měli stydět. Jedná se o notebooky, které byly vystaveny, zapůjčeny, nebo vráceny zákazníkem, a obvykle o modely z vyšších řad, které si jen tak někdo nemůže dovolit.
Takto je můžete vyzkoušet s výraznou slevou a dát jim druhou šanci. O funkčnost nemusíte mít obavy – kromě toho, že nejen repasované herní notebooky prochází náročnými zátěžovými testy, je na ně záruka 12 měsíců. Vybrat si můžete na stránkách Eurotech.cz.